Kto som?

Trochu o mne

Narodil som sa 25.8.1957 v malej podtatranskej dedinke Matejovce, ktorú dnes už na mape nenájdete, pretože v roku 1972 sa stala súčasťou mesta Poprad ako jeho mestská časť. Som teda rodený Podtatranec. Dnes žijem v meste Poprad, ktoré je vstupnou bránou do našich veľhôr, Vysokých Tatier.

Prvé kontakty s fotografiou som však zažil na Základnej deväťročnej škole v Matejovciach, navštevoval som krúžok mladého fotografa. Tam som sa stretol na túto dobu s veľmi dobrým fotografom pánom Ferenčákom. Nikdy som neveril tomu ale jeho rady sú stále platné aj v období digitálnej fotografie. Obdivoval som ho aj keď dorazil k nám aby nám urobil rodinné fotografie. Fotografovaniu sa trocha venoval aj môj otec a dnes mám v archíve uložené aj jeho fotky. Samozrejme prevedené do digitálnej podoby.

Od roku 1991 som sa začal venovať už vážnejšie. Mojim prvým fotoaparátom bol kompakt FUJI na kinofilm. Na postupne zdokonalenie som si kúpil na túto dobu veľmi dobrý NIKON F80 s vymeniteľnými objektívmi a od vtedy som už na inú značku neprešiel. Postupne som ani ja neodolal kúzlu digitálnej fotografie. V tejto kategórii som začínal s kompaktom NIKON COOLPIX 8700. Bol to pre mňa veľký skok hlavne po dokúpení širokouhlej a tele predsádky. S týmto fotoaparátom som sa postupne zdokonaľoval a asi aj úplne stotožnil s digitálnou fotografiou, no vždy sa rád vraciam aj ku klasickému foteniu.

V mojom kraji ponúka príroda mnoho námetov pre fotenie krajiniek, a aj preto sa tejto kategórii venujem najčastejšie. V poslednom období navštevujem aj iné oblasti či už na Slovensku alebo aj v zahraničí. Medzi destinácie, ktoré som navštívil a samozrejme aj fotil patria Nórsko, Morava – Moravské Toskánsko, Dolomity v Taliansku. Verím, že to neboli posledné destinácie ale pribudnú aj ďalšie.

Robím, čo ma baví

Čo fotím

Okrem krajiniek sa venujem aj ďalším témam. Nerobí mi problém fotiť mnoho iných tém. Okúsil som už aj svadobnú fotografiu, asi hlavne preto, lebo mnoho času na zvečnenie okamihu nie je a to je pre mňa taký správny adrenalín a zábava.

Portrétu sa venujem hlavne pri fotení detí a tu sa potvrdzuje aj to, že portrét sa nevytvára vo fotoaparáte, ale na jeho oboch stranách.

Veľmi inklinujem k foteniu vody, ktorá dáva nespočetne veľké možnosti kompozície, rýchlych zmien, ťažko dostupných miest a čo je asi najkrajšie, pri tomto fotení mi „vyhráva“ aj hudba vody.

Ako malý chlapec som vždy obdivoval kone a hlavne súlad medzi človekom a ním. Som veľmi spokojný ak sa mi v tejto oblasti podarí zachytiť tie správne momenty. Od roku 2011 pravidelne fotografujem národné plemeno koní – Norik muránskeho typu ( Norik muránsky). Bola, je a bude to pre mňa výzva.

So svojou prácou som sa prezentoval na niekoľkých výstavách:

  • 02.2010 Výstava klubu FOP v Aréne Poprad
  • 06. – 15.09.2012 Výstava klubu FOP v Podtatranskej galérií Poprad – výstavná sieň Vila Flóra v Starom Smokovci pod názvom: „KRAJINA SPIŠA“.
  • 10. – 31.10.2012 Spoločná výstava s bratom Ľubom „Dobrodružstvo zraku“ výstavná sieň v Sherfelovom dome v Poprade
  • 08. – 31.08.2013 – Spoločná výstava členov klubu FOP „Tváre a tvary krajiny“ výstavná sieň v Sherfelovom dome v Poprade
  • 09. – 30.10.2015 – Spoločná výstava členov klubu FOP – Podtatranská knižnica Poprad
  • 07. – 29.07.2016 – Výstava s priateľom Stanislavom Holbusom po spoločnej ceste Nórskom „NÓRSKO 2015“ – Podtatranská knižnica Poprad

Okrem výstav sa prezentujem aj na internete, na týchto stránkach: www.fotoaparát.cz, www.500pix.com, www.fotoma.sk, www.zonerama.com.  Niekoľko mojich fotografií na týchto stránkach bolo ohodnotené ako fotky mesiaca,  hoci sa nezúčastňujem súťaží. Veľmi si však vážim 1. miesto v súťaží „SNEH“, kde som zvíťazil fotografiou z Lesníckeho sedla. Ďalšou výborne ocenenou fotografiou odbornou porotou bola fotografia s názvom „Priestor v biopasoch“, v súťaži Moravské Slovacko.  Som aktívnym členom Občianskeho združenia FOP POPRAD, ktoré pôsobí v meste Poprad od roku 2007 ako formálne združenie fotografom a od roku 2011 po registrácií na Ministerstve vnútra ako občianske združenie. Moju prácu v klube a nielen moju si môžete pozrieť na www.fop-tary.com.

Moja výbava

Je chyba si myslieť, že iba "dobrá" a drahá výbava vám umožní urobiť krásne a dobré fotografie...

NIKON Z7 II, NIKON D810, objektívy NIKKOR 24-70 mm, f/2,8G AF-S ED, NIKKOR 200-500 mm, f/5,6, E ED, VR, NIKKOR 18-35 mm, f/3,5-4,5 G ED AF-S,  NIKKOR 85 mm f/1,8 AF-S G, filtre PCL, VF ND 16, VF ND 64, VF ND 2000, VF ND 8000, PF HITECH.

PENTAGON SIX TL, objektívy FLEKTOGON 50 mm,f/4 MC, BIOMETAR 80mm, f/2,8 a SONAR 180 mm, f/2,8

„FOTOGRAFIA JE DOBRODRUŽSTVO ZRAKU SO ZÁRUKOU SKUTOČNOSTI“ (Eugen Wiškovský). Preto pevne verím, že moje dobrodružstvo zraku sa Vám bude páčiť.

Vaše pripomienky, podnety a podobne si určite veľmi rád prečítam priamo na mojej mailovej adrese: www.vladohurajt.sk

error: Content is protected !!