Predstaviť Gretku sa nedá klasicky, iba príbehovo.

Nepatrí totiž do kategórie pokračovanie rodinného podnikania, nenarodila sa na ranči, nemala kone, priestor, možnosti.  Nemohla cvičiť od detstva. Mala iba svoje sny a svoju vôľu. Greta je samouk. Vytrvalý samouk, ktorá chcela uspieť a tak musela preskočiť roky a roky príprav a dobehnúť svoje kolegyne a kolegov.

Narodila sa 15.6.1993 v Kráľovskom Chlmci ako Barbara Némethová, kým sa  v tých časoch na špeciálnu žiadosť podarilo vybaviť, aby sa jej meno mohlo prepísať na Gretu.

Nebola odchovancom ranča od malička, ale „osedlávala“, čo sa dalo. Napríklad matrac a na hlave mala prilbu od bicykla. Samozrejme, bábiky odmietala . Nahrádzali ich kone – drevené, umelé, papierové, plyšové.

Ako desaťročnej sa jej podarilo sadnúť si na ozajstného koňa a spoznávať možnosti jazdenia. Amatérsky. Na dvore jednej kamarátky, ktorá ju trpezlivo učila a vysvetľovala, ako obsedieť v sedle.

Na svoju osemnástku dostala od mamy svojho prvého koňa Šimiho. Bol to kôň, na ktorom sa učila u kamarátky a ktorého majiteľ chcel predať.

Vyštudovala obchodnú akadémiu v Michalovciach. 

Po prvom modelingovom castingu zabuchla dvere a na výber letušiek už ani nešla.  Prehnaná ženskosť, opätky, ale nebolo to nič pre ňu. Necítila sa byť v pohode, keď sa musela vydávať za cukrovú bábiku. Bola v Anglicku, vo Švajčiarsku, ale vrátila sa. Doma je predsa len doma.

So svojím manželom Christianom sa zoznámila pri koni Šimi.

14. decembra 2018 sa zosobášili v Las Vegas.

V 2016 kúpili koňa Jazzy a vtedy Gretka privoňala k westernovému štýlu. Posunula ju k tomu aj spoločná dovolenka v Urugayi, keď boli ubytovaní na ranči, kde mali možnosť jazdiť kone. Nebol to originál western, ale gauchos štýl, ktorý sa podobá westernu. Tam si vysnívali, že založia ranč a budú sa venovať tomu, čo majú radi.

Po návrate šli tvrdo za týmto snom. Gretka ako samouk začala tvrdo trénovať na Jazzy, pomáhala si podpornými videami. 

V 2017 začal ranč nadobúdať prvé kontúry realizácie a kúpili ďalšiu kobylu Eny. Na ďalšej dovolenke v USA v roku 2017 zašli na rodeo, kde ju očaril Barrel Race. Tam sa rozhodlo o jej ďalšom smerovaní. Ako cez kryštálovú guľu.

V tom istom roku sa zúčastnila prvýkrát súťaže v Mengusovciach, kde hneď získala prvé miesto v 2D.

Po pôrode ešte v šestonedelí vhupla do sedla a zúčastnila sa súťaže Bikiny Barrel race v Nestville Park, v Hniezdnom, a samozrejme víťazstvo si užívala.

Čo dodať na záver.

Ranč sa buduje, kone sa dokupujú. Príde čas, čomu Gretka a Christian pevne veria, že rodeo súťaž sa uskutoční aj tu na krajnom východe, na ich ranči.

Apropo pôrod. Na niektorých fotkách Vám predstavujeme budúceho majstra Slovenska Christianka juniora. Narodil sa 21.7.2020. V tomto rodinnom klane to bude on, ktorí bude mať k dispozícií to, čo jeho mama nemala. Kone, priestor, možnosť zdokonaľovať sa od mala. On nebude musieť ísť maminou strastiplnou cestou.

Úspechy.

Je celkom prirodzené, že tí jazdci, ktorí jazdia roky, čiastkové úspechy prehliadajú a nepovažujú ich za potrebné publikovať. Orientujú sa na majstrovstvá a vyššie súťaže.

Pre jazdkyňu, ktorá prišla ako samouk za pár mesiacov učenia sa jej každý, ale ozaj každý úspech veľmi vzácny a na každý sa pamätá a opatruje ho v pamäti.