Koňom sa venujem už od malička, miesto bábik som mala v izbe samé hračky koní. Už vtedy som vždy mala v hlave myšlienku byť profesionálny jazdec, ktorý chce napredovať a podať svoje skúsenosti ostatným. V roku 2003 sa moja mama začala učiť jazdiť na koni na jednom z parkúrových areálov z okresu Lučenec, pričom ma občas po tréningu baby od koní povozili na koni.

Prvého koňa sme kúpili v roku 2004. Bola to čierna kobyla plemena ST s menom Pamela. Tohto koníka máme do teraz a už má 25 rokov. Práve na nej som sa naučila základy jazdenia. Po škole som vždy chcela isť jazdiť. Keď nám pribudol už ďalší koník, tak ma zvykla mama vziať už aj na vychádzku na koni do prírody. Boli to začiatky, kde som bola rada že môžem sedieť na koni a cválať dookola v kruhovke.

Následne ako išiel čas tak sme pokúpili nové kone a nejaké zas predali. O pár rokov sme kúpili prvé dve QH kobyly. Jedna z nich bola práve Cody, ktorú vám priblížim o chvíľu. Kúpili sme ju ako 2 ročné žriebä z Českej republiky. Dnes už má 15 rokov. Pôvodne bola kupovaná na hobby vychádzky. Vtedy som ešte ani len netušila, že práve tento kôň mi nakopne cestu, ktorú som si od detstva predstavovala. Ako išiel čas chodievali sme sa občas pozrieť na westernové preteky. Konkrétne na Rodeo Muráň a rýchlostné disciplíny ma chytili za srdce práve preto lebo milujem adrenalín.

Asi ked som mala 12 rokov tak som začala chodiť na tréning do Hrabušíc ku Petrovi Šimekovi. Mali sme u neho 3 kone v tréningu a raz za čas, keď sme išli pozrieť kone tak som absolvovala aj tréning. Vždy som mala víziu, že by som chcela pretekať. Začínala som na rôznych pretekoch. Na začiatku to boli hobby preteky či už Trail, Western pleasure,  a nejaké westernové hry a popri tom Barrely. Po čase som začala chodiť na preteky s dobytkárskymi a rýchlostnými disciplínami. Na moje prvé MSR som sa kvalifikovala v roku 2014. Vtedy ma veta mojej mami rozhodne nepotešila. Keďže som mala pred sebou môj prvý vysnívaný cieľ, ktorý bol isť na MSR. S radosťou som to oznámila mame, že som sa kvalifikovala do prvých 10 jazdeckých dvojíc na MSR. Slová mojej mami zneli „Na čo tam chceš ísť ?“ … myslíš si ,že vôbec na to máš … nuž nebolo to prijemné. Nakoniec na prvé MSR išli so mnou len moji  teraz už dlhoročný kamaráti. Po tejto vete som mala v hlave dvojnásobne väčší cieľ a to vyhrať MSR. Bolo mi jedno kedy to bude, či to bude o 2 roky alebo o 10 rokov. Presne pre toto som  vďačná svojmu tvrdohlavému znameniu za to že som cieľavedomá. Baran sa predsa nezaprie a ide si vždy vlastnou cestou. 

Barrelom a Pole bendingu sa venujem od roku 2016. V ten rok sa nám s koňom Goldy Dry Cody podarilo obsadiť 2. miesto na MSR v mládeži. Tento rok odštartoval u mňa moju kariéru v tomto odvetví. V roku 2016 sme išli na naše prvé Majstrovstvá Európy do Verony.

Od tohto roku sme sa každý rok zúčastňovali ME v Taliansku. Tento pretek mi dal naozaj veľa. Tam človek reálne zistí ako na tom jazdecky je. Pretekať medzi najlepšími v EU a niečo tam aj dosiahnuť je fakt už niečo. Predsa medzi 200 jazdeckých dvojíc nie je ľahké si škrtnúť. Tento pretek by som seriózne odporučila každému jazdcovi, ktorí má záujem napredovať. Na ME som sa prvýkrát stretla s vyhodnocovaním tzv. Divíznou formou. Najskôr som tomu hneď nerozumela, ale následne, keď som to pochopila akým systémom sa tu oceňujú jazdci, tak sa mi to zapáčilo. Moja ďalší cieľ bolo ponúknuť toto našim jazdcom na SR aby sme napredovali aj my. A tak po dovŕšení 18 rokov som sa rozhodla to aj tu na SR presadiť. S pomocou Lívii Legenovej som na SR založila Občianske združenie s názvom „National Barrel Horse Associaton“. Práve táto asociácia je celosvetová asociácia ,ktorá sa venuje len Barrel race a Pole bendingu. Všetky NBHA spolupracujú , či už na ME alebo štáty medzi sebou. Jazdci takto majú možnosť zúčastňovať týchto pretekov po celom svete. 

Vyhodnotenie v tzv. divíznym systémom vyzerá takto: Jazdec ktorý zabehne najlepší čas sa od neho sa odvíja od akého času sa priráta  plus jedna sekunda. Jazdec s najrýchlejším časom napr. 15:300 sek. vyhral 1. miesto (všetci jazdci ,ktorí zabehli svoju jazdu v časovom rozmedzí od 15:300 sek. do 16:300 sek. sú ohodnotení v prvej Divízii.  Jazdec ktorý zajazdil čas už 16:301 už otvoril ďalšiu druhú divíziu a získal prvé miesto v druhej divízii. 

Týmto systémom vieme ohodnotiť viac jazdcov. 

Mojím cieľom je motivovať jazdcov a ponúknuť im kvalitné Barrelové preteky na profesionálnej úrovni. NBHA ponúka možnosť jazdcom štartovať či už na európskych pretekoch alebo na svetových pohároch pod hlavičkou NBHA. 

by Kelementová Karin